تصمیم گیری برای رفع یک مشکل

همه ما در زندگی های خود بارها و بارها برای تغییر یک سری از رفتارهایمان تصمیم گرفتیم و در خیلی از آنه شکست خوردیم و دیگر ادامه نداده ایم و همه یا قستمی از این شکست را تقصیر شرایط و اشخاص می اندازیم.

 قبل از شروع بحث باید به این نکته توجه کنیم که اگر مشگلی همیشه برایمان تکرار می شود فقط و فقط تقصیر خود ماست و به کسی نباید تهمت بزنیم برای مثال اگر با مطرح کردن مسئله ای با همسرمان همیشه جر و بحث ایجاد می شود بدانیم ایراد کار از خودمان است و باید خودمان را اصلاح کنیم نه همسرمان را.

 برای رفع این مشکل هم باید به طور جدی تصمیم بگیریم و آن را به عنوان یک مسئله ببینم و برای آن راه حل پیدا کنیم. انتخاب با خودمان است یا همیشه با همسرمان در حال مشاجره و درگیری باشیم یا میخواهیم برای همیشه این مسئله را حل کنیم.

حال باید چه کارکنیم؟

اگر به طور خلاصه بخواهیم بگوییم برای حل مسئله چند کار را باید انجام دهید :

 • فهمیدن مسئله و نگرش صحیح  داشتن به مسئله
 • انتخاب روش مناسب
 • اجرای روش
 • بازخورد از عملکرد

فهمیدن مسئله  و نگرش صحیح  داشتن به مسئله

برای نگرش صحیح داشتن به مسئله باید اول از همه آن مسئله یا مشکل را بپذیریم و تا زمانی یک مشکل را مشکل ندانیم نمی توانیم آن را حل کنیم.

به رفتار های زیر دقت کنید :

 • شب ها با ناراحتی از همسر خوابیدن
 • دائما با یکدیگر جر و بحث داشتن
 • لجبازی کردن
 • و…

باید قبول کنیم که این رفتارها که همیشه تکرار می شوند یک مشکل یا به صورت دقیق تر یک مسئله هستند و قابل حل شدن نیز هستند.گاهی اوقات هم در فهمیدن مسئله دچار اشتباه می شویم  یعنی رفتارهایی راکه اصلا مسئله  نیستند و با یک تغییر کوچک حل می شوند را مسئله بزرگ می دانیم و به سراغ حل آن نمی رویم به طور مثال اگر روزی  به هر دلیلی دیر از سرکار به خانه بیاییم و همسرمان نگران  وناراحت بشود چه کار باید کرد؟

برای حل این مسئله لازم نیست با همسرمان جر و بحث کنیم بلکه با یک تلفن زدن ساده و گفتن اینکه امروز دیر به منزل می آییم مسئل به راحتی حل می شود .

حالا که فهمیدم مسئله چیست و آن پذیرفتیم به سراغ حل آن می رویم.

انتخاب روش مناسب

به محض این که  صورت مسئله را فهمیدیم یک لیست تهیه می کنیم از راه کارهایی را که با آن می توانیم مسئله خود را حل کنیم. برای این منظور می توانید چند کار را انجام دهید :

 • هر ایده ای که خودمان به ذهنمان آمد فورا یادداشت کنیم.
 • از نزدیکان خود کسی را که با آنها راحت هستیم و آنها خود این مسئله حل کرده اند مشورت بگیریم.
 • از گوگل استفاده کنیم : مسئله خود را درگوگل سرچ کنیم و در سایت های مختلف راهکار ها را مشاهده کرده و یادداشت کنیم.

حال که لیست را کامل کردیم از روش T استفاده می کنیم به این صورت که هر کدام از راهکارهایی را که در لیست وجود دارد را درجدولی مانند جدول زیر قرار می دهیم و مزایا و معایبی را که فکر می کنیم آن راهکار دارد را در آن یادداشت می کنیم.

مزایای راهکار پیشنهادی معایب راهکار پیشنهادی
 

 

 

 

اجرای روش

بعد از نوشتن مزایا و معایب بررسی می کنیم که آن راهکار دارای مزیت بیشتری است یا عیب بیشتری . به همین روش برای همه راهکارها جدو ل T را رسم می کنیم و از بین همه راهکارها، راهکاری را انتخاب می کنیم که از همه مزیت بیشتری دارد و آن را انجام می دهیم.

در این مرحله  نباید زیاد وسواس به خرج دهیم و سریع بعد انتخاب یک راهکار آن را انجام دهیم و نتایج آن را بررسی کنیم که در مرحله بعد بیشتر راجع به آن صحبت می کنیم.

بازخورد

این مرحله یکی از مهمترین مراحل فرایند تصمیم گیری است. وقتی یک راهکار را انتخاب کردیم و آن را عملی کردیم بلافاصله باید نتایج آن را بررسی کنیم و ببینیم که آن راهکار تاثیر گذار بودیا نه. اگر موثر بود به همان روش ادامه می دهیم و اگر موثر نبود سراغ راهکار بعدی می رویم.

این کار را باید بعد ازانجام هر راهکار تکرار کنیم تا مطمئن باشیم مسیری را که داریم می رویم صحیح است . این مرحله را باید به دقت انجام دهیم مگر نه احتمال دارد مسیر را اشتباه انتخاب کرده باشیم و آز آن خبری نداشته باشیم.

در آخر ازشما عزیزان می خواهم که همین الان یک خودکار و برگه بردارید و سه مورد از مسائلی را که با آن درگیر هستید و باید آن را حل کنید را یادداشت کرده و با روش هایی که ذکر شد تلاش کنید آنها را حل کنید.

درباره نویسنده

مدرس مهارت های زندگی و روابط بین همسران

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *