مهارت های زندگی چیست؟

مهارت های زندگی چیست؟

در تعریف مهارت می توان گفت که مهارت عبارت است از انجام صحیح یک کار خاص در زمان و مکان خاص.حال وقتی سراغ زندگی می رویم مفهوم مهارتهای زندگی اینطور معنی می شود ، مهارت های زندگی یعنی انجام رفتار صحیح در رابطه با همسر، فرزند،اقوام و… در زمان و مکان خاص.

یعنی وقتی در زندگی به یک مشکل کوچک یا بزرگ برخورد کردیم دقیقا بدانیم چه کار باید کنیم و آن کار را انجام دهیم ، به این می گویند مهارت. مانند مهارت رانندگی ، کسی که مهارت رانندگی دارد دقیقا میداند در هنگام مواجهه با خطر چه کار باید بکند اما کسی که صرفا مطالبی راجع به رانندگی میداند، مطمئنا در مواجهه با خطر دست و پای خود را گُم می کند و فاجعه به بار می آورد.

  یک رفتار، وقتی به صورت مهارت تلقی می شود که به صورت عادت انجام شود و بدون نیاز به تفکر خاصی،  کار صحیح انجام شود. ساده ترین روش هم این است که با یادگیری رفتار صحیح با خانواده و اطرافیان آنقد باید تکرار شود که به صورت یک مهارت در بیایید آنوقت است که می شود گفت فردی مهارت های زندگی را بلد است.

شاید  مقالات زیادی درباره مهارت های زندگی خوانده باشید و یا از کسی شنیده باشید اما در این مقاله فقط قصد داریم درباره رفتارهای درستی که زن و مرد باید در برابر هم داشته باشند مختصری صحبت کنیم.

یادگیری مهارت های زندگی به چه دردی می خورد؟

اساسا یادگیری مهارت های زندگی رمزِ بقای پیوند مقدس ازدواج است به این معنی که اگر زن و شوهر به هر دلیلی سراغ یادگیری این مهارتها نروند، یا زندگی آنها از هم پاشید می شود یعنی به طلاق کشیده می شود یا به سختی به زندگی خود ادامه می دهند و دائما باید در حال جر و بحث با یکدیگر باشند و به خاطر مسائل ریز و ساده با هم دعوا کنند و زندگی برای آن ها به جای یک محل آرامش به یک زندان تاریک و آزار دهنده تبدیل می شود.

اگر یک سری به دادگاه های خانوادگی بزنید آنوقت متوجه این حرف بنده می شوید. گاهی اوقات به خاطر یک سری مسائل جزئی و خنده دار و گاهی اوقات احمقانه با هم اختلاف پیدا می کنند  که این اختلافات منجر به جنایات بسیار غم انگیزی می شود .

برای مثال یکی از دوستانم که وکیل است و دائما در دادگاهها حضور دارد تعریف می کرد که زن و شوهری به خاطر یک شلوار کردی که مرد می پوشید با هم به اختلاف افتاده بودند.

از چه زمانی باید مهارت های زندگی را یاد بگیریم؟

اگر بخواهیم درست به این سوال جواب بدهیم باید بگوییم که ما از همان زمان به دنیا آمدن در حال یادگیری هستیم و همین طور که بزرگتر می شویم با مشاهده رفتار پدر و مادر، خواهر و برادر و اطرافیانمان دائما چیز های زیادی را یاد میگیریم .

اما سوال اینجاست که آیا همه رفتار های اطرافیانمان درست است یا نه؟جواب این سوال منفی است یعنی قرار نیست چون آنها نزدیکان ما هستند همه رفتار هایشان درست باشد .پس باید هر چه سریع تر شروع به یادگیری صحیح مهارت های زندگی کنیم.

البته ناگفته نماند که برای یادگیری صحیح این مهارت ها هیچ وقت دیر نیست به قول معروف “ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است.”فقط و فقط باید از همین الان شروع کنید. متاسفانه پدارن و مادران فرزندانشان را به عنوان زن و مرد آینده تربیت نمی کنند .

البته تقصیر آنها هم نیست چرا که آنها هم از پدران و مادران خودشان اینطور آموخته اند . باز هم قدیمی ها برخی اصول زندگی را به فرزندانشان می آموختند ولی امروزه این کار بسیار کمرنگ شده و معمولا در زندگی خودشان دچار مشکل هستند و دیگر فرصت آموزش به فرزندانشان را ندارند.

اصلا نگران این نباشید که الان این مهارت ها را بلد نیستید و چند سالی از زندگی مشترکتان گذشته است چرا که قصد داریم به شما کمک کنیم تا هرچه سریعتر آموزش ببینید تا در ادامه زندگی، آرامش بیشتری داشته باشید و از اینکه در کنار همسرتان هستید نهایت لذت را ببرید.

معرفی برخی از مهارت های زندگی

در اینجا قصد داریم چند نمونه از مهارت هایی که به یادگیری آنها تاکید کردیم اشاره کنیم و در مقالات آینده به معرفی بیشتر این مهارت ها و نحوه استفاده از آنها را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

مهارت هایی همچون:

  • ابراز محبت به همسر
  • تشکر و قدر دانی کردن ازهمسر
  • لبخند زدن گذشت کردن و داشتن ایثار در زندگی
  • انتقاد نکردن
  • خوب گوش دادن
  • زود قضاوت نکردن
  • و …  

البته اینها برخی از مهارت هایی است که هر زوجی باید در زندگی آموزش ببیند تا در لحظات مختلف زندگی به راحتی با مسائل برخورد کنند و راه حل آنها را زود به دست بیاورند و مشکلات را در کنار هم حل کنند.

امیدوارم این مقاله که بیشتر جنبه معرفی داشت برای شما عزیزان مفید بوده باشد. منتظر مقالات بعدی که به توضیح بیشتر این مهارت ها است می پردازد باشید.

درباره نویسنده

مدرس مهارت های زندگی و روابط بین همسران

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *