کم حرفی؟ دلایل کم حرفی؟ راه درمان

what-i-say

دلایل که باعث می‌شود ما کم‌حرف بزنیم

 در این مقاله می‌خواهیم چند عامل را که باعث کم‌حرفی همسران در منزل  می‌شود را عنوان کنیم و برای هرکدام هم راه‌حلی خدمت شما عزیزان بیان کنیم:

 

* استفاده بیش‌ازحد از تکنولوژی

با به راه افتادن سیل عظیم پیشرفت روزافزون تکنولوژی مردم ما هم در این سیل عظیم غوطه‌ور شدند به‌طوری‌که در حال حاضر اگر یک یا دو گزینه از وسایلی که در حال استفاده از آن‌ها هستند را از آن‌ها بگیرند زندگی آن‌ها تا حدودی مختل می‌شود ازجمله آن وسایل یکی تلویزیون است و دیگری تلفن‌های همراه یا همان گوشی موبایل که همین وسایل هم روزبه‌روز در حال به‌روز شدن هستند.

این وسایل از طرفی راحتی بیشتری را برای مردم فراهم می‌کنند و از طرفی دیگر معضلاتی را نیز به وجود آورده‌اند. ازجمله آن معضلات می‌شود به فرهنگ تنوع‌گرایی، مصرف‌گرایی، پس‌انداز نکردن درآمد، کم شدن روابط بین خانواده و در بعضی مواقع فروپاشی خانواده و… اشاره کرد که همه و همه به خاطر استفاده نادرست از تکنولوژی در زندگی‌هاست.

بحثی که مدنظر ما در این کتاب است بحث کم شدن روابط خانوادگی و به‌طور واضح‌تر سرد شدن روابط است. توجه بیش‌ازحد به آن باعث کم‌حرفی افراد در زندگی‌ها شده است به‌طوری‌که گاهی اوقات مشاهده‌شده است حتی صحبت‌های جزئی خود را نیز از طریق ارسال پیام به دیگران انجام می‌دهند.interesting-matchmaking-events-of-two-decades-ago-cartoon10

 گاهی اوقات به گذشته غبطه می‌خوریم که با نبودِ این وسایل مهر و محبت در خانواده‌ها بیشتر بود و صمیمیت و همدلی در بین خانواده‌ها موج می‌زد ولی اگر واقع‌بین باشیم در عصر حاضر باوجوداین تکنولوژی هم می‌توان آن مهر و محبت گذشته را داشت فقط باید مهارت مدیریت استفاده از این وسایل را پیدا کنیم و با تکرار آن نه‌تنها از فواید آن بهره‌مند می‌شویم بلکه زندگی سرشار از نشاط و شادابی و پر از مهرو محبت را خواهیم داشت.

چند نکته در استفاده صحیح تلفن همراه و تلویزیون در منزل:

* استفاده از شبکه‌های مجازی را تا آنجا که می‌توانید کم کنید و حداقل اینکه در حضور همسرتان مشغول آن‌ها نشوید.

* دقت کنید زمان‌هایی که در منزل هستید را برنامه‌ریزی کنید و برنامه‌هایی را که می‌خواهید ببینید را مشخص کنید مثلاً یک زنجیره، اخبار، فیلم سینمایی، برنامه آموزشی و… و به همسرتان اعلام کنید. البته نیابد برنامه‌ها تمام زمان شمارا دربر بگیرد.

* هنگام دیدن برنامه‌هایی را که مشخص کردید با همسرتان قرار بگذارید با شما کاری نداشته باشد ولی بعد از دیدن برنامه‌ها به همسرتان توجه کنید و همین‌طور همسرتان هم خواست برنامه ا را ببیند شما با او کاری نداشته باشید مگر اینکه یک اتفاق‌های خاصی بیفتد که آن‌وقت بحث فرق می‌کند.

* حداکثر ۱/۵ ساعت مشغول تلویزیون شوید.

 

* درون‌گرا بودن

خیلی از افراد وقتی با انجام تست‌های تیپ‌شناسی و یا از روش‌های دیگر متوجه می‌شوند که درون‌گرا هستند بسیار احساس ناراحتی و نگرانی می‌کنند و غصه می‌خورند که چون درون‌گرا هستند دیگر نمی‌توانند خوب صحبت کنند و با همسرشان خوب ارتباط برقرار کنند درصورتی‌که بسیاری از افراد برجسته دنیا مانند استیو جابز مؤسس شرکت اپل، گاندی رهبر هندوستان افرادی درون‌گرا بوده‌اند. برای اطلاعات بیشتر و اینکه درون‌گراها چه ویژگی‌هایی دارند پیشنهاد می‌دهم مقاله درون‌گرا چیست؟ و درون‌گرا کیست؟ را از سایت آقای بهرام پور مطالعه کنید .

* خجالتی بودن

 خجالتی بودن هم یکی دیگر از دلایلی است که افراد آن را بهانه خوبی برای صحبت نکردن می‌آورند. بارها و بارها شنیده یا دیده‌ام که مردی یا خانمی به خاطر خجالت کشیدن از همسرش خواسته‌اش را نگفته و با مشکلات جدی روبرو شده است. نزدیک‌تر از همسر چه کسی به انسان است؟ اگر باهم رودروایسی داشته باشیم دیگر هیچ!

 مثلاً خیلی از زوج‌ها هستند که نیازهای جنسی‌شان را به خاطر خجالت بیان نمی‌کنند و خودشان را عذاب می‌دهند و گاهی اوقات هم شاید دچار انحراف بشوند. قبلاً هم‌عرض کردیم که همسرتان علم غیب ندارد که بداند شما چه خواسته‌ای دارید بلکه شما باید خواسته‌تان را به بگویید.

 حال برای رفع این مسئله چه باید کنیم؟ خیلی راحت است باید تمرین کنیم؛ اما چگونه؟ نگران نباشید به شما راه‌حل را می‌گوییم:

 سخت‌ترین مسئله زندگی‌تان با همسرتان که دربیان آن خجالت می‌کشید را در نظر بگیرید و برای یک‌بار هم که شده دل را به دریا بزنید و آن را با همسرتان نمایشان بگذارید. اگر این کار را انجام دهید کارهای دیگر را که خجالت می‌کشید را راحت انجام می‌دهید چون سخت‌ترین آن‌ها را انجام داده‌اید و انجام بقیه آن‌ها دیگر کاری ندارد.

شاید خیلی برایتان سخت باشد ولی تصمیم با شماست یا یک‌بار برای همیشه این مسئله را حل کنید یا با آن همیشه درگیر باشید البته مطمئن هستم شما آن‌قدر قدرتمند و مصمم هستید که این کار را خواهید کرد و از نتیجه آن لذت خواهید برد.

در این قسمت بحث را به پایان می‌رسانیم ولی باید بدانید که دلایل دیگری نیز برای کم‌حرفی وجود دارد مانند: ترس از قضاوت شدن، پایین بودن اعتمادبه‌نفس و … که برای طولانی نشدن بحث به موارد بالا اشاره شد.

درباره نویسنده

مدرس مهارت های زندگی و روابط بین همسران

مطالب مرتبط

5 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *