مهارت گوش دادن موثر و تأثیر آن در زندگی مشترک

گوش دادن موثر و تأثیر آن در زندگی مشترک

گوش دادن موثر یکی از ضروری ترین مهارت های زندگی است که به جرئت می توان گفت کمتر شخصی در زندگی مشترک وجود دارد که مهارت گوش دادن موثر را خوب بلد باشد و در مواقع نیاز از آن مهارت به درستی استفاده کند.

گوش دادن موثر یکی از ابزار های ابراز محبت به همسر و فرزندان می باشد و وقتی مهارت گوش دادن موثر را یاد می گیرید و از آن استفاده کنید.به راحتی و با کمتر هزینه ای می توانید مخزن محبت همسر و فرزندانتان را پر کنید و هنگامی که مخزن محبت همسرتان پر شد کمتر دچار نگرانی در زندگی می شوید و شما یک خانواده همراه و همدل خواهید داشت.

شاید یکی از دلایل اینکه ما دوتا گوش داریم و یک زبان این است که باید بیشتر گوش دهیم و کمتر سخن بگوییم. و همچنین گوش دادن به مراتب سخت تر از صحبت کردن است.

امیرالمومنین (ع) می فرمایند: مَن أحسَنَ الاستِماعَ تَعَجَّلَ الانتِفاعَ . هرکه خوب گوش کند ، زود بهره مند شود .  

گوش دادن موثر و تفاوت آن با شنیدن

گوش دادن موثر با شنیدن  متفاوت است و خیلی فرق می کند. وقتی همسرمان با ما صحبت می کند و ما مشغول کاری هستیم مانند تماشا کردن تلویزیون و مطالعه کتاب و یا غرق بودن در گوشی و پیگیری پست های فالورهای خود در اینستاگرام و ما توجهی به همسرمان نمی کنیم  فقط یک صدایی می شنویم و این گوش دادن نیست و نتیجه چنین کاری سرد شدن رابطه بین شما و همسرتان و ایجاد فاصله عاطفی می شود.

اما وقتی قصد داریم که به صحبت های همسرمان گوش بدهیم علاوه بر شنیدن صدا باید به او توجه نیز بکنیم و حداقل کاری که باید انجام دهیم این  است که اگر مشغول کاری هستیم دست از آن کار بر داریم و اصل ۵ دقیقه را رعایت کنیم. در ادامه درباره اصل ۵ دقیقه صحبت خواهیم کرد.

 

۵ اشتباهات رایج در هنگام گوش دادن موثر

بی تفاوت بودن

یکی از بزرگترین اشتباهات در هنگام گوش دادن موثر بی تفاوت بودن به طرف مقابل است. از آنجایی که یکی از نیازهای هر فردی حس مهم بودن است کارهای زیادی می توان انجام داد تا حس مهم بود را در طرف مقابلمان ایجاد کنیم.

پیشنهاد می کنم مقاله چگونه از همسرمان تشکر کنیم ؟ را مطالعه کنید. 

اگر ما در هنگام گوش دادن به طرف مقابل خود توجه نکینم و بی تفاوت باشیم این نیاز را در شخص مقابل برطرف نکرده ایم و همین امر باعث می شود شخص، یا دیگر با ما صحبت نکند یا برای برطرف کردن این نیاز به سراغ دیگری می رود و کم کم باعث سرد شدن روابط عاطفی بین یکدیگر می شود.

پس هر وقت همسر ما خواست با ما صحبت کند اگر مشغول کاری هستیم آن کار را کاملا رها کنیم و به همسرمان توجه کنیم مگر اینکه انجام آن کار بسیار ضروری باشد که در این صورت هم با رعایت احترام از او درخواست می کنیم که بعد انجام آن کار به صحبت های او گوش خواهیم داد.

مسخره کردن

همانطور که می دانیم نزدیکترین فرد به انسان همسر او می باشد. به همین دلیل ما به عنوان فردی که بسیار به او نزدیک هستیم باید محیط را طوری فراهم کنیم تا همسرمان به راحتی بتواند با ما صحبت کند و درد دل کند. همچنین طوری باید رفتار کنیم تا او بتواند خصوصی ترین حرف ها را هم در کنار ما با آرامش بزند.

اما متاسفانه کاری که اکثرا انجام می دهیم این است که دائما صحبت های همسرمان را به شوخی یا جدی مسخره می کنیم و مسخره کردن ما باعث می شود تا او احساس کند شما شخص امین و مناسب برای حرف های او نیستیدو با این کار احساس امنیت برای او را از بین می بریم.

حتی اگر احساس کردید صحبت های او واقعا مسخره است احساسات او را درک کنید و فقط به او توجه کنید که این امر باعث نزدیکتر شدن شما از لحاظ عاطفی به یکدیگر است.

سکوت مطلق

سکوت مطلق یعنی اینکه وقتی همسر ما مشغول صحبت کردن با ما است به او زل بزنیم و هیچ کاری نکنیم و سکوت محض داشته باشیم.

شاید با این کار خواسته باشید به او کاملا توجه کنید اما این روش نیز اشتباه است و کاری که باید انجام دهیم این است که هر چند ثانیه یک بار با کلماتی مثل ” بله، درسته، اِهِم، آره و …” و کلماتی از این قبیل صحبت های او را تایید کنیم و با این کار به طرف مقابل خود این طور می رسانیم که داریم گوش می دهیم و به صحبت های شما توجه داریم.

ارتباط چشمی نداشتن

یکی دیگر از اشتباهات رایج در گوش دادن موثر این است که در هنگام گوش دادن به طرف مقابل خوب نگاه نمی کنیم و دائما حواسمان به این ور و آن ور پرت است.

مطمئنا برای شما هم پیش آمده که وقتی با کسی در حال صحبت کردن هستید و او به شما نگاه نمی کند و یا خوب نگاه نمی کند. در آن لحظه شما چه حسی دارید؟ آیا به شما بر نمی خورد؟ شاید ناراحت شده و دیگر به صحبت خود ادامه ندهید.

هرکسی دوست دارد وقتی با کسی صحبت می کند خوب به او توجه کند و همچنین با او ارتباط چشمی مناسبی داشته باشد.

پس سعی کنید در هنگام گوش دادن موثر خوب ارتباط چشمی را رعایت کنید و با این کار توجه خودتان را به او نشان دهید. 

توجه شما را می خواهد نه راه حل شما را

معمولا وقتی همسر ما با ناراحتی و تندی با ما صحبت می کند و درد دلی دارد مثلا از دست مادر شوهر خود ناراحت است یا در سر کار اتفاقی برای او افتاده و ناراحت است کاری که ما انجام می دهیم این است به سرعت دنبال راه حل می گردیم تا به او پاسخ دهیم (این کار را معمولا آقایان انجام می دهند).

در صورتی که در خیلی از این موارد فقط توجه و درک کردن شما را نیاز دارد نه راه حل شما را. و دیده شده که آقا به خیال اینکه دارد به همسر خود کمک می کند او را راهنمایی می کند. در این لحظه همسر در پاسخ به او می گوید که : “تو اصلا منو درک نمی کنی” و همین اتفاق باعث ناراحتی های بعدی می شود.

در ۹۵ درصد اوقات او خواهان محبت و همدردی شماست او به شانه شما نیاز دارد تا به آن تکیه کند، نه دهانتان تا پاسخ دهد.

پس از شما آقایان خواهشمندم که وقتی همسرتان از اتفاقی که عامل آن غیر از شماست، ناراحت است فقط و فقط او را درک کنید و به اوتوجه کنید.

مثلا وقتی مادر شما باعث ناراحتی او شده است به جای اینکه برای او توضیح دهید که او کاری نکرده شما باید احترام او را نگه دارید و از این جمله ها، باید به او بگوید که من درک می کنم که مادرم باعث ناراحتی شما شده است و حس و حال او را درک کنید و اصلا به او مشاوره ندهید. 

پیشنهاد می کنم مقاله چطور خود را در دل همسر جا کنیم ؟ – سه اصل مهم برای جا کردن خود در دل همسر را مطالعه کنید. 

اصل ۵ دقیقه در گوش دادن موثر

اصل ۵دقیقه به ما می گوید که اگر از کاری که مشغول هستید دست بردارید و ۵ دقیقه برای همسرتان وقت صرف کنید، به آنچه او احساس می کند بها دهید و او را آرام کنید، دست کم ۵ ساعت آرامش خواهید داشت.

۵ دقیقه وقت من = ۵ ساعت صلح و آرامش

دفعه بعد که همسرتان به توجه شما نیاز داشت این اصل را رعایت کنید تا از نتایج حیرت انگیز آن بهره مند شوید. شاید بگویید این ها همش در کتاب هاست و در زندگی واقعی جواب نمی دهد اما مشکل ما اینجاست که همین کارهای به ظاهر ساده را انجام نمی دهیم و می گوییم که فایده ندارد.

پس معطل نکنید و این اصل را در ذهن خود نگه دارید و در اولین فرصت از آن استفاده کنید.

یک بازی و تمرین خوب برای یادگیری گوش دادن موثر

یک بازی جالب را می خواهم به شما پیشنهاد کنم که مهارت گوش دادن موثر را در شما تقویت می کند و به شما کمک می کند در هر شرایط روحی که دارید بتوانید خوب گوش بدهید. این تمرین دو نفره است و شما و همسرتان باید هر دو این بازی را انجام دهید.

دریک موقعیتی که هر دو در شرایط روحی خوبی قرار دارید این بازی را انجام دهید.

در مقابل همسرتان بنیشنید و یک تایمر هم در کنار خود قرار دهید.۳ دقیقه وقت در نظر بگیرید. در این سه دقیقه یک نفر از شما شروع به صحبت کردن می کنید این صحبت کردن می تواند راجع به هر چیزی باشد. طرف مقابل وظیفه دارد خوب گوش دهد و در پایان این سه دقیقه باید چیزهایی را که شنیده را بازگو کند.

این بازی به شما کمک می کند تا به صحبت های همسرتان خوب توجه کنید و مهارت گوش دادن موثر را در خودتان تقویت کنید.

این بازی را می توانید با دیگر اعضای خانواده نیز انجام دهید.

 

 

 

درباره نویسنده

مدرس مهارت های زندگی و روابط بین همسران

مطالب مرتبط

3 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *